29 Haziran 2011 Çarşamba

Everything You Always Want To Learn About Sex* (1972)

İroninin dibi...

Woody Allen sinemasını çeşitli bölümlere ayırabiliriz:
-Ağır ironi ve alay içeren absürd komedi filmleri. (70'ler ve 80'lerin ilk dönemi)
-İlk döneme kıyasla daha derli toplu komedi dozu içeren ve sosyal mesajı veren filmleri
-Son dönemdeki piyasaya yönelik işleri. Keza bu filmlerde Allen'ın kendine özgü fırlama mizahını da görmek mümkün değildir.

Yönetmenin bu filmi; Bananas'tan sonra yavaş yavaş ortamlara alıştığının göstergesi. '72 yapımı filmde; seks hakkında merak etmediğimiz ne varsa anlatmış:) İnsanların seks konusundaki tutuculuklarıyla ve tabularıyla tatlı tatlı dalgasını geçmiş. 6 farklı konu. 5 orta metrajlı+1 kısa metrajlı film=Everything You Always Want To Learn About Sex.

Do Aphrosiacs Work?

"Orta Çağ'da bekareti korumak için ilginç yöntemler vardı" derlerdi de inanmazdım.


Kahramanımız, kemeri kıramadığı gibi bir de arasına elini sıkıştırmayı başarıyor!

Kralın soytarısı bir gün işini yaparken karşına inanılmaz bir fırsat çıkar. Kralın karısının içtiği iksirler afrodizyak etkisi gösterince, soytarı için hayatının en büyük çapkınlık fırsatı doğmuştur. Ama kemer sadece kraliçenin bekaretini korumakla kalmaz...

What is Sodomy?

İlk görüşte aşk dedikleri şey bu olmalı herhalde?!


Şehvet dolu bir aşk gecesinin sonunda yakılan orgazm sigarası...

 

Ne? Gerdanlık mı?! 


Evet gerdanlık! Ona almasın da kime alsın. Daisy, dişiliğiyle erkeğinin ilgisini çekmeyi her daim başarıyor. Jartiyer de çok yakışmış:)

2. epizotta absürd mizahın gaz pedalına fena köklüyor Woody Allen:

Dr. Ross (Gene Wilder) yoğun günlerinden birindedir. Hastalar ardı sıra gelirken, ilginç bir şey olur. Ermenistan'ın köylerinde çobanlık yapan bir adam, 'ünlü bir doktor' olduğu gerekçesiyle muayenehanesine gelir Ross'un. Derdi öyle ilaç yazıp gönderilecek gibi değildir, çok başkadır: Ermenistan'ın dağlarında, yalnız günlerinden birinde koyunu Daisy ile halvet olmuş ve bu günden sonra Daisy'iye çılgınca aşık olmuştur. Ama bir süre sonra o ihtiraslı Daisy gitmiş, yerine buz gibi bir dişi gelmiştir. Ross'tan koyunu tedavi etmesini ve tekrar onu sevmesini sağlamasını ister Milos. Fakat taa Ermenistan'dan deva bulmaya gelen Mr Milos, kurda kuzu emanet ettiğinin farkında değildir...

Why Do Some Women Have Trouble Reaching An Orgasm?

İşler gerçekten çok kötü: Fabrizio ve karısının orgazmla ilgili çok ciddi bir sorunu var. Karısı bu sorunu nedeniyle yatakta bir buzdolabından farksız!


Bazen çözüm bulmak için denediğimiz yöntemler başımıza daha çok bela açar. Cayır cayır yanan şey; bir fön makinası değil.


Fabrizio ve karısının çözümü bulduğu anlardan biri. İyi de Ayna grubunun vokalisti değil mi bu:P


Fabrizio ve sevgilisinin mutlu sonu.Bazen kadınlar "ilişkimize biraz heyecan lazım" derler. Umarım hepsi böyle bir şeyden bahsetmiyordur:) 

 Are Transvestites Homosexuals?

Kadın elbisesi giymekten bu kadar hoşlanan bir adam olabilir mi? Evet çünkü adam tam anlamıyla bir "crosdresser"

Kadın kıyafetleriyle böyle fena bir durumda olmak; bir erkek için açıklaması zor bir durum olsa gerek!

Ne yaşta olursanız olun; crossdresser olmak çoğu kez açıklanabilir bir şey değildir. Bu filmde karakterin talihsizliği maalesef onu bir ikileme sokuyor: Bunu açıklamak veya bu işten sıyrılmak. İşler hayli zor...

Are the Findings Of the Doctors & Clinics Who Do Sexual Research & Experiments Accurate? 

Piskopat bir doktorun, laboratuvarında özel deneylerle yarattığı katil bir meme şehre doğru ilerlemektedir...


Meme daha önce birçok kişiyi aynı şekilde öldürdü. Fışkırttığı sütün içinde boğarak. Offff :))

 

Allen, Amerikan filmlerindeki radikal Hristiyanlıkla tatlı tatlı dalgasını geçiyor. Evet cani bir memeyi ancak bir haçla durdurabilirsiniz.

What Happens During Ejaculation?

Mideye fettucini'nin girişi. Birazdan yukarıdaki kanaldan şarap da gelecek. Midedeki hücreler işlerini en doğru şekilde yapmanın telaşesi içinde.


Silindirler üzerinde ilerlerken, üzerine fırçalarla sıvı sürülen şeyin ne olduğunu anlamak; filmi izlemeyenler için kolay olmasa gerek...


Bu adamlar inşaatta çalışmıyor. Bir erkeğin hayatta mutlu olmasını sağlayan 4-5 şeyden biri için savaş veren hücreler. Bütün yük onların omzuna bindi. Beyin anca versin sinyali, başka bir faaliyet yok:)

 

Resimde marsa ayak basmaya hazırlanan astronotlar yok. Ulvi bir amaç için kanala doğru ilerleyenler yıllar boyu yumurtayı nasıl dölleyeceklerine dair eğitimler alan spermler. Evet işte o an geldi!


Gözlüklü bir sperm?! Ah nasıl bir adam. Sperm kılığında bile gözlüğünü çıkarmıyor:)) Evet spermlerden biri isyanlarda! Korkuyor. Bir spermin korktuğu şey ne olabilir ki?? :))

Filmin kapanış bölümü gerçekten absürd sinemanın ulaştığı doruk noktalarından biri. Bazı filmleri anlatmak asla mümkün olmuyor. "Everything You Always Want To Learn About Sex"in boşalma üzerine bir hikaye anlatan bölümü de böyle 'anlatılmaz' bir film. Woody Allen'ın dehasını somutlaştıran bu bölüm; filmin de en güzel epizotu. 

Benden bu kadar, izleyin görün :)Hiç yorum yok: