18 Temmuz 2011 Pazartesi

Nueve Reinas (2000)

Latin Amerika Sinemasından, oya gibi ince ince işlenmiş, bir mütevazı bir başyapıt!

Dokuz Kraliçe'nin ilk karesi??? Filmi baştan sona izleyin. Sonra filmi tekrar açın. Bu ilk sahneyi görünce iyice keyifleneceksiniz. 


Daha ilk dakikalardan detaylar yağmur gibi yağmaya başlıyor. Market dönüşü iki cepten çıkan iki farklı sigara. Mmmm??


Filmin mantıksal tutarlığı açısından buradaki yüzük sahnesi çok önemli.


Marcos'un paranın kenarını neden yırttığını anladığınızda filme biraz daha bağlanacaksınız. Dokuz Kraliçe'nin senaryosundan büyük bir deha fışkırıyor!


Bielinsky'nin güven mefhumunun altını çizdiği bir sahne daha. Kadının bozulan asansörden çıkması için çantasını Marcos veya Juan'dan birine vermesi gerekmektedir. Karar vermesi hiç de zor olmaz.

Bazı yönetmenler vardır. İlk filmleri bir acemilik işi olur. Bu kabul edilebilir bir şeydir. Bazıları da ilk atışta hedefi 12'den vurur. Mesela Orson Welles'in Citizen Kane'i. Daha yenilere bakacak olursak; David Cronenberg'in "Shivers"ı yahut Darren Aronofsky'nin "Pi"si. Fabian Bielinsky de ilk atışta hedefi tam isabet ettiren yönetmenler kulübüne adını yazdıranlardan. "Nueve Reinas" kitlelerce çok bilinen bir film olmasa da; sinefillerin gönlüne kazınmış durumda.

İşte bu kez farklı bir şey yapalım: Bu muazzam filmin tadını kaçırmaktansa; 25. dakikasında Stop'a basıp, kapatalım. Filmi izlediğinizde neden böyle bir şey yaptığımı daha iyi anlayacaksınız...

2 yorum:

Baggio dedi ki...

Filmi sanırım digitürk'ün film kanallarından birinde görmüştüm ama yarım yamalak izledim, hatta izlemedim bile diyebilirim. Şimdi izlemek isterim ama. Blogun çok güzel, çok farklı ve özgün. Tam bir keşif merkezi. Ayrıca çok da dikkatlisin. Takipteyim.

Glasscow dedi ki...

teşekkür ederim. muhteşem bir film izleyeceğine emin olabilirsin.

yakında 2 kişi oluyoruz. değişik bir tarzı da deneyeceğiz ;)